Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

KPO

B1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych, Krajowy Plan Odbudowy

Zakończony 20.12.2024

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

-

Miejsce składania wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ul. Konstruktorska 3A

02-673 Warszawa

Sposób składania wniosków

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków. Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu, o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie będą odrzucone. Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Duże przedsiębiorstwa, tj. przedsiębiorstwa, które nie spełniają kryteriów określonych w załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

  1. Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej:
  • polegające m.in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji przemysłowo‑produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej,
  • zwiększające udział wykorzystywania niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych paliw w procesach wytwarzania, z zachowaniem najwyższych standardów emisyjnych,polegające na zastąpieniu niskoefektywnych energetycznie źródeł ciepła wykorzystujących paliwa (stałe, ciekłe, gazowe) lub energię elektryczną źródłami charakteryzującymi się wyższą efektywnością energetyczną,
  • termomodernizacji budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych.

Oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie w wyniku działania inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 125 toe/rok na przedsiębiorstwo realizujące projekt lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10%.

2.Przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych na potrzeby własne:

  • odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwach, w tym turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła,
  • magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, tj. magazynów energii zintegrowanych z jednostką wytwórczą OZE realizowaną równolegle w projekcie,
  • budowy/modernizacji własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem wysokosprawnej kogeneracji.

Dla niniejszego zakresu przedsięwzięć przyjmuje się, że wyprodukowana energia z OZE lub niskoemisyjnych źródeł (w tym wysokosprawnej kogeneracji) zastąpi energię pochodzenia konwencjonalnego, tym samym spowoduje oszczędność energii końcowej. Realizacja inwestycji musi wpłynąć na oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie o co najmniej 125 toe/rok (na przedsiębiorstwo realizujące projekt) lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10%.

Do dofinansowania kwalifikują się jednostki wytwórcze, z których minimum 70 % wytworzonej energii elektrycznej/ciepła/chłodu konsumowane jest na potrzeby własne Wnioskodawcy.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Wszystkie informacje w ogłoszeniu o naborze na stronie NFOŚiGW

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Dofinansowanie w formie pożyczki preferencyjnej do 90% kosztów kwalifikowanych

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – do 1 340 190 000 zł

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Na stronie NFOŚiGW

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

-

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

-

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

-

Pytania i odpowiedzi

Kontakt w sprawie naboru

Koordynator programu: Filip Popowicz

tel. 885 339 618

e-mail: kpo.efektywnosc.oze@nfosigw.gov.pl